tekstowa część logotypu CalanOil

Czy można stosować kwasy DHA w ciąży?

DHA czyli kwas dokozaheksaenowy, to jeden z przedstawicieli grupy kwasów tłuszczowych omega-3. Odgrywają one istotną rolę w procesie rozwoju organizmu. Wpływają na rozwój i stan komórek mózgowych, skórnych oraz narządu wzroku. Suplementacja kwasów omega-3 jest zalecana w ramach medycyny zdrowego stylu życia. W naszym poradniku wyjaśniamy, jakie znaczenie mają kwasy DHA w ciąży zarówno dla zdrowia ciężarnej, jak kształtowania się zarodka i płodu. Podpowiadamy również, w jaki sposób je przyjmować, by zapewnić im skuteczne działanie. 

Funkcja kwasów DHA w organizmie człowieka

Kwas DHA, tak jak pozostałe kwasy omega-3, odgrywa w organizmie rolę podobną do witamin – wspiera funkcjonowanie jego poszczególnych układów. Podobnie też jak witamin, kwasów omega-3 nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować samodzielnie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta lub, w przypadku jej braku,suplementacja. Kontynuując witaminową analogię można podkreślić, że kwasy omega-3, w tym również kwas DHA, idealnie powinny być przyjmowane razem z posiłkiem bogatym w tłuszcze. W ten sposób wspomaga się ich przyswajanie. 

Kolejnym pozytywem przyjmowania kwasu DHA, który niemal zawsze ma postać oleju, z bogatym w tłuszcze posiłkiem, jest zminimalizowanie efektu odbijania czy nieprzyjemnego posmaku po spożyciu porcji suplementu. “Podobne rozpuszcza się w podobnym” – to zdanie większość z nas pamięta z lekcji chemii, i doskonale tłumaczy ono to zjawisko.

Czy niedobór kwasów DHA ma niebezpieczne konsekwencje? 

Podobnie jak w przypadku niedoborów witamin, również niedobór DHA wpływa na stan zdrowia i funkcjonowanie poszczególnych organów. Wskazuje się, że braki w suplementacji DHA są szczególnie groźne dla kobiet ciężarnych oraz ich przyszłych dzieci. Okres prenatalny to moment, kiedy w błyskawicznym tempie kształtuje się cały ludzki organizm. Dlatego też istotne jest dostarczenie mu wszystkich najważniejszych składników budulcowych. Wykazano, że suplementacja DHA w ciąży zapobiega powstawaniu zaburzeń u płodu oraz przedwczesnemu porodowi. Ciężarna powinna przyjmować kwasy omega-3 również ze względu na swoją kondycję. Dostępne na Calanoil.pl kwasy omega-3 nowej generacji zapewniają wszystkie składniki niezbędne przyszłym mamom oraz mamom karmiącym, dzięki którym w pełni zatroszczą się o zdrowie i odporność swoich maluszków od pierwszych godzin życia.. 

Kwasy DHA w ciąży – wpływ na okres prenatalny 

Przechodząc do konkretów, skupmy się na dłuższą chwilę na wpływie odpowiedniej suplementacji kwasu DHA w ciąży na zarodek i płód. Jak wykazują badania, kwas DHA jest najbardziej biodostępny niż pozostałe kwasy omega-3, co przekłada się na zwiększoną przyswajalność. DHA ma również kluczowy wpływ na rozwój układu nerwowego. Mózg zaczyna się dynamicznie rozwijać pomiędzy 5 a 6 tygodniem ciąży, a proces trwa do końca ciąży. Suplementację wspomagającą rozwój mózgu u płodu, a więc m. in. bogatą również w kwasy omega-3, należy rozpocząć już na etapie planowania ciąży. Wspomniany 5-6 tydzień to czas, w którym ciężarna często dopiero dowiaduje się o swoim stanie. W kluczowym momencie przyszłe mamy mogą jeszcze nie zdawać sobie sprawy z ciąży, dlatego tak istotne jest wprowadzenie suplementacji DHA jeszcze przed pozytywnym wynikiem testu ciążowego.

DHA i powstawanie układu nerwowego w trakcie ciąży

Kwasy omega-3 wpływają na rozwój takich części układu nerwowego, jak: 

  • mózg – w przyszłość odpowiedzialny będzie za najważniejsze procesy, takie jak myślenie, pamięć czy myślenie kognitywne; 
  • móżdżek – mający znaczenie w zachowaniu równowagi oraz odpowiednim napięciu mięśniowym; dotyczy to mięśni szkieletowych, odpowiedzialnych za funkcje motoryczne, jak i mięśni serca, odpowiedzialnych za funkcjonowanie układu krwionośnego; 
  • rdzeń przedłużony – pełni funkcję w automatyzacji funkcji układu nerwowego.
  • włókna nerwowe, gdzie wchodzi w skład osłonek mielinowych, zapewniających szybkość i precyzję transmisji sygnałów

Badania wskazują, że przyjmowanie DHA w okresie prenatalnym zmniejsza ryzyko zachorowania w późniejszym życiu na takie choroby, jak alergia, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu I. 

Uzupełnianie poziomu DHA u dziecka po narodzinach

Kwasy omega-3 można podawać noworodkowi w pokarmie. Jeśli dziecko jest karmione naturalnie, suplementację kontynuuje po narodzinach lub wprowadza do swojej diety karmiąca. Jeśli dziecko dostaje mieszanki i zamienniki naturalnego mleka, opiekunowie powinni zwrócić uwagę na obecność DHA i innych kwasów omega-3 w przygotowywanych porcjach.. Organizm dziecka gromadzi DHA w obrębie układu nerwowego oraz narządu wzroku mniej więcej do ukończenia 4. roku życia. Nieodpowiednia dieta lub niedostateczna suplementacja może wpłynąć niekorzystnie na rozwój psychosomatyczny lub prowadzić do pogorszenia się wzroku..

Kwasy DHA w ciąży – wpływ na zdrowie ciężarnej 

Przyjmowanie kwasów omega-3 wpływa pozytywnie również na stan ciężarnej oraz kondycję młodej matki. Podobnie jak wszystkie inne składniki odżywcze, DHA przechodzi z krwiobiegu matki do płodu przez łożysko. Priorytetem są zawsze potrzeby nowo tworzącego się życia, dlatego często może dochodzić do niedoborów kwasu dokozaheksaenowego u ciężarnej. Zaobserwowano, że wśród kobiet z niedoborem DHA częściej występuje depresja poporodowa,a odpowiednia suplementacja może znacznie zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.

Jak przyjmować kwasy DHA w ciąży? 

Kwasy omega-3, w tym także DHA, występują naturalnie w użytecznych stężeniach w rybach morskichoraz olejach z nich pozyskiwanych np. tranie, orzechach włoskich, żółtkach jaj, nasionach lnu i konopii. Kiedy dostęp do tych produktów jest utrudniony, lub wymagają one pracochłonnego przetworzenia, suplementację można prowadzić za pomocą przeznaczonych do tego produktów. W przypadku kobiety ciężarnej dawka dziennego zapotrzebowania wynosi 200 mg na dobę, jeśli jednak jest ona na diecie wykluczającej naturalne źródła DHA, można ją zwiększyć. Kilkukrotnie wyższa dawka kwasów wskazana jest w sytuacji, kiedy istnieje duże ryzyko przedwczesnego porodu – wynosi ona wówczas 1000 mg na dobę. 

Odpowiadając na tytułowe pytanie: tak! Kwas DHA w ciąży nie tylko można, ale wręcz należy przyjmować. Ich obecność korzystnie wpływa na zdrowie matki i dziecka, a odpowiednia ich ilość może w przyszłości uchronić je przed coraz powszechniej występującymi chorobami cywilizacyjnymi. 

Źródło: Sadłocha M., Toczek J., DHA w ciąży i laktacji. Wpływ na rozwój dziecka i zdrowie matki. Znaczenie form DHA – trójglicerydy vs. estry etylowe, [online:] https://www.forumginekologii.pl/artykul/dha-w-ciazy-i-laktacji-wplyw-na-rozwoj-dziecka-i-zdrowie-matki-znaczenie-form-dha-trojglicerydy-vs-estry-etylowe

fot. Anna Langova / www.publicdomainpictures.net

Logotyp Arctic Marine Health Products
element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023

element graficzny stanowiący połączenie identyfikacji wizualnej marki CalanOil i fotografii krajobrazowej
Logotyp Arctic Marine Health Products

CalanOil © 2023